KajO / Kaidžas

Miesto: Nitra/SLOVAK REP.
Booking: Zabookuj !

Info:

1998: Kaidžas začína písať prvé texty a neskôr sa objavuje na deme Netrianskej formácie Diabli, ku ktorej sa niekedy medzi rokmi 1998 a 1999 pridáva. V tom období spoznáva aj producenta Bura (Dnes Robert Burian). Čoskoro Kaidžaš stretáva aj s tvorbou vtedy už pomerne známeho Zvuku Ulice, ktorý značne ovplyvní jeho tvorbu. Po pripojení Kaidžasa k Diablom si formácia začne hovoriť Týfus.

1999: Vzniká ďaľšia, dnes už legendárna Nitrianska formácia - Zlá Strava. Keďže sa všetci členovia Týfusu aj Zlej stravy dobre poznajú, spájajú svoje sily, čo vyúsťuje do založenia spojenej skupiny Spojené Názory.

2000: Po určitých nezhodách, ktoré končia nevydareným koncertom sa formácia Spojené Názory rozpadá a Kaidžas príjma ponuku člena Zlej Stravy - Osmu, vďaka čomu sa stáva členom tejto skupiny. Spoločne vydávajú album s názvom "Zlá Strava - Nedá Sa Stráviť" . Neskôr ešte spolupracujú s Prievidzkou skupinou Manifest, vtedy pracujúcou na ich albume. Vzájomnú spoluprácu odprezentujú na podujatí v Prievidzi, kde vystupujú po boku mien ako Flaps, Zlé Kone a Manifest.

2002: V tomto roku Kaidžas zakladá formáciu 3jáda. V tomto zložení chalani vystupujú na krste Cdčiek A.D.- Spoza Beatov + Hlas Reality v Lučenci spolu so Severnou Stranou, JSS, Sephiou, Potrokom, Fikusom MUC (Teraz Zverina) a ďaľšími. Neskôr formácia 3jáda pocíti akútnu potrebu, začleniť do svojich radov Dja, čoho sa zhosťuje Kaidžasov brat, neskôr známy pod menom Dj Lucco. Ten sa vďaka presvedčivým výkonom stáva pevnou súčasťou skupiny.

2003: 3jáda sa dostáva do povedomia a koncertuje na viacerých zásadných podujatiach, ako napríklad festival Hodokvas, podujatí Odkaz, Toto je hip-hop Vol. 2, medzitým sa už Kaidžas naplno venuje freestyle battlu, čo dokazuje aj na Hip Hop Kempe 2003. Ďalej sa 3jáda predstavuje na podujatí Therapia 2, alebo Žádny Prepych a Kaidžas v Krupine na podujatí Repríza 2.

2004: Kapela 3jáda sa rozpadá a Kajdžas sa naplno venuje freestyle battlu. Účastní sa festivalu Hodokvas 2004, kde sa vo freestyle battli stretáva s Čistým Chovom.

2005: Kaidžas pokračuje vo svojich freestylových aktivitách a dostáva sa medzi najlepších v Československu. Príležitostne aj koncertuje a s Djom Luccom sa znovu účastnia viacerých rapových podujatí na Slovensku.

2006: V tomto roku vychádza freestylový mixtape s názvom Abysi do rána Vol.1, opäť v úzkej spolupráci s Kajdžasovym bratom, Djom Luccom, ktorý sa takisto postupne prepracuváva k Dj-skej elite v rámci Slovenskej scény. V rámci podujatia ArtAttack Freestyle Battle Kajdžas opäť dokazuje svoje kvality. Tiež spolupracuje s Tafrobom na deme Nuda v Brne.

2007: Užšia spolupráca s formáciou Kontrafakt a jej členmi, ktora vyúsťuje do niekoľkých spoločných skladieb, ako aj plánov na spoločný projekt. Táto spolupráca však končí neúspechom. Tafrob vydáva svoj regulérny album Není co stratit, kde sa Kaidžas predstavil v rámci skladby Konec hry, kde defakto obaja interpreti vyhlásia koniec svojej freestyle battle kariere.

2008: Kaidžas sa dostáva do vážnych zdravotných problémov a je hospitalizovaný, neskôr sa však z týchto problémov dostáva a začína pracovať na novom Albume.

2009: Vychádza zásadný album Klokočíno, ktorý sa stretáva s obrovským ohlasom. Kaidžas tam vysvetľuje kauzu v rámci spolupráce s Kontrafaktom, ako aj podrobnosti jeho hospitalizácie. Tiež sa v plnej sile spolu s Luccom vracajú ku koncertovaniu.

2010: Začína sa spolupraca s Lugerom a Svetovým Hlasom, čo vyúsťuje k vydaniu mixtejpov "V mene ulíc 1 a 2". Neskôr k vydaniu EP s názvom "Pre našincov". Toto zoskupenie samo seba nazýva "Darebáci" a v zložení Luger, Svetový Hlas, Kaidžas a Dj Lucco obsolvujú množstvo koncertov.

2011: Formácia Darebáci končí, nakoľko jeden z jej členov - Svetový hlas nastupuje do Väzby. Kaidžas však naďalej pracuje na svojich singloch, dokonca v tanečnom smere, s Robertom Burianom. Výsledkom sú skladby ako "Vynikajúce" a neskôr "Celé Dobre". Tiež natáča niekoľko videoklipov, ktoré žnú úspech, no aj rozporuplné reakcie v radoch striktne hip-hopových fanúšikov. Ku koncu roku ohlasuje veľkú zmenu, čo však bližšie nekonkretizuje.

2012: Kaidžas mení svoje umelecké meno Na KajO. Tiež ohlasuje práce na novom albume, na ktorom pilne pracuje naprieč celým rokom. Pred koncom roka ešte vydáva EP "Kajo - Priprav sa na K aj O EP", ako poďakovanie svojim verným fanúšikom.

2013: Vychádza album KajO. Album obsahuje spolupráce s mnohými menami, ktoré patria k elite v rámci Slovenskej a Českej rapovej scény. Rovnako tak spolupráce s tými najkvalitnejšími producentami. Je k nemu tiež natočených niekoľko videoklipov. Album sa vo všeobecnosti teší veľkej obľube a búra mnohé zaužívané hranice a dogmy.

Tvorba:

2006 - Kaidžas - Abysi Do Rána č. 1
2009 - Kaidzas - Klokočino
2010 - Kaidžas & Darebáci - Pre našincov EP
2010 - Kaidžas & Darebáci - V mene ulíc 1 mixtape
2010 - Kaidžas & Darebáci - V mene ulíc 2 mixtape
2012 - Kajo - Priprav sa na K aj O EP
2013 - KajO - KajO

Video:

Robert Burian feat. Kaidžas - Celé dobre

Klikni ak chceš zdielaťKlikni ak chceš zdielať